Az alkohol hatásai, amiket fontos tudnod
Mi is tulajdonképpen az alkohol? Hogyan hat a testre? Mi az alkoholizmus? Mik a hatásai?
Tudd meg az igazságot!
Mi is tulajdonképpen az alkohol?
Az alkohol egy drog. A depresszánsok (nyugtatók) közé sorolják.
Mint minden drog esetében, az alkoholra is igaz, hogy a testbe bevitt mennyiség határozza meg a hatást.
Egy kis adag serkentőként hat (felgyorsít). Egy nagyobb adag nyugtatóként hat (lelassít). A még nagyobb adag, az alkohol-túladagolás pedig súlyosabb depresszáns hatásokat vált ki: a fájdalomérzet hiányát, mérgezést, amelynek során a test kihányja a mérget, és végül öntudatlanságot vagy – ami még rosszabb – súlyos túladagolás esetén kómát vagy halált. Ezek a reakciók attól függenek, hogy mennyit fogyaszt az illető, és milyen gyorsan.
Az alkohol torzítja a személy érzékelési és ítélőképességét. Az alkoholos befolyás alatt álló embereknek lassabb a reakcióidejük, és sok mindent megkockáztatnak, amit sosem tennének, amikor józanok. Ez túl gyakran bizonyul végzetesnek.
Hogyan hat az alkohol a testre?
Az alkohol a gyomorfalban és a vékonybélben található kis vérereken keresztül szívódik fel a véráramba. Néhány perccel az alkoholivás után feljut a gyomorból az agyba, ahol gyorsan kifejti a hatásait, lelassítva az idegsejtek tevékenységét.
Az alkoholt a vér elszállítja a májba is, amely az úgynevezett „metabolizáció” („anyagcsere”) útján kinyeri az alkoholt a vérből, és nem mérgező anyaggá alakítja. A máj egyszerre csak bizonyos mennyiséget tud metabolizálni, a maradék pedig tovább kering az egész szervezetben. Így a szervezetre gyakorolt hatásának erőssége közvetlenül összefügg a fogyasztott mennyiséggel.
Amikor az alkohol mennyisége a vérben meghalad egy bizonyos szintet, a légzőrendszer jelentősen lelassul, és kómát vagy halált okozhat, mivel az oxigén már nem éri el az agyat.
A fiatalok teste nem tud ugyanúgy megbirkózni az alkohollal, mint a felnőtteké.
Az ivás ártalmasabb a tizenévesekre, mint a felnőttekre, mivel az agy serdülőkorban és fiatal felnőttkorban még fejlődésben van. E kritikus növekedési időszak alatt az ivás egész életre szóló kárt okozhat az agyműködésben, különösen az emlékezetben és a mozgáskoordinációban.
Mi az alkoholizmus?
Az alkoholizmus alkoholfüggőséget jelent. Ennek négy tünete van:
- Sóvárgás: erős igény vagy kényszer az ivásra.
- Önuralom elvesztése: képtelenség határt szabni az ivásnak.
- Testi függőség: elvonási tünetek, például émelygés, izzadás, remegés és szorongás, amelyek akkor következnek be, amikor huzamosabb, intenzív ivás után abbahagyják az alkoholfogyasztást.
- A súlyos függőség életveszélyes elvonási tünetekhez vezethet, beleértve a görcsöket, amelyek az utolsó alkoholfogyasztás után 8-12 órával kezdődnek. A delirium tremens (DT, „remegő önkívület”) 3-4 nappal később kezdődik; a személy rendkívül izgatottá válik, remeg, hallucinál, és elveszti a kapcsolatot a valósággal.
Az alkohol több tizenévest öl meg, mint az összes többi drog együttesen.
Nemzetközi statisztikák
Az alkohol több tizenévest öl meg, mint az összes többi drog együttesen. Közrejátszik a 15–24 évesek három fő halálokában: balesetek, gyilkosságok és öngyilkosságok.
Az alkoholt fogyasztó fiatalok 7,5-ször valószínűbben használnak más illegális drogokat, és 50-szer valószínűbben használnak kokaint, mint azok a fiatalok, akik sohasem isznak. Egy felmérés azt mutatta, hogy a 12 év feletti erős alkoholfogyasztók 32%-a egyben illegális droghasználó is. (A referenciákat és további adatokat nézd meg itt)
Az alkohol fogyasztás néhány azonnali hatása, tünetei:
Attól függően, hogy mennyit fogyaszt belőle, és milyen az illető fizikai állapota, az alkohol a következőket okozhatja:
- összefolyó beszéd
- álmosság
- hányás
- hasmenés
- fejfájás
- légzési nehézségek
- torz látás és hallás
- csökkent ítélőképesség
- romló érzékelés és mozgáskoordináció
- öntudatlanság
- kóma
- emlékezetkiesés (az alkoholfogyasztó nem emlékszik a befolyásoltság idején történt eseményekre)
Néhány hosszú távú hatása, tünetei:
- akaratlan sérülések (pl. autóbaleset, elesés, égés, vízbe fulladás)
- szándékos sérülések (pl. lőfegyverhasználat, szexuális zaklatás, családon belüli erőszak)
- magas vérnyomás, agyvérzés és egyéb szívvel kapcsolatos megbetegedések
- májbetegség
- idegkárosodás
- szexuális problémák
- maradandó agykárosodás
- B1-vitamin-hiány, amely amnéziát, fásultságot és tájékozódási zavart eredményezhet
- fekélyek
- gyomorhurut (a gyomorfal gyulladása)
- alultápláltság
- száj- és torokrák
A folyamatos nagy mennyiségű alkoholfogyasztás sok egészségügyi problémával függ össze.
A legfiatalabb áldozatok
Amikor terhes anyák fogyasztják, az alkohol bekerül a véráramba, és azon keresztül bejut a magzat szervezetébe.
Az alkohol a terhesség bármely szakaszában árthat a babának, ám az első három hónapban a legsúlyosabb. Fennáll a veszélye az alkohollal kapcsolatos születési rendellenességeknek, beleértve a növekedési zavart, az arcfejlődési rendellenességeket, illetve az agy és az idegrendszer károsodását.
Rengeteg információ van még és kering a világban az alkoholról. Van, ami igaz belőle, és van, ami nem. Csak azért, mert az alkohol legális drog, és széles körben elterjedt a fogyasztása, még nem jelenti azt, hogy nem veszélyes. Gyakorlatilag hihetetlen mennyiségű alkoholfüggő (más néven alkoholista) van a világon és nap mint nap mennek tönkre életek és családok miatta. Ahhoz, hogy te ne válj függővé, ismerned kell a tényeket.
Nézd meg az alkoholról szóló dokumentumfilmet (9 perces) azoknak a beszámolóival, akik fogyasztók és függők voltak: