Mi lesz velünk, ha a jövő fiataljai a drogokhoz menekülnek?

Lehet-e tenni a droghasználat ellen?

voros szalag het drogprevencio

Nemrégiben került megrendezésre a Drogmentes Alapítvány által szervezett konferencia, ahol pedagógusok, családsegítők és szülők gyűltek össze, hogy mélyebb betekintést nyerjenek, pontosan milyen következménnyel is jár a droghasználat, és megismerjék, hogyan segíthetnek a megelőzésben. 

A rendezvényt a Kábítószer-Ellenes világnap jegyében rendezték meg, melynek történeti hátteréről és fontosságáról korábbi cikkünkben már írtunk.

Az eseményre idén is számos előadó érkezett, hogy megosszák tudásukat és tapasztalataikat a kábítószer-fogyasztás megelőzéséről, kezeléséről és a fiatalok felvilágosításáról. A szülőknek, pedagógusoknak és egyéb gyermekekkel foglalkozó szervezeteknek sajnos egyre komolyabb kihívásokkal kell szembenézniük ezen a területen.

Dr. Marosi Gyöngyi, gyógyszerész és pszichofarmakológus bemutatta, hogyan befolyásolják a drogok az emberek mentális állapotát és milyen figyelmeztető jelekre érdemes odafigyelni a drogfogyasztás felismeréséhez. Kiemelte, hogy a drogok, még ha rövid távon eufóriát is okozhatnak, hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat eredményezhetnek, mint például depresszió, figyelemzavar, szorongás, és súlyos esetekben görcsrohamok, paranoiás tünetek, vagy halál is lehet a végkifejlet.

 

Folyamatosan egyre erősebb hatású szerek kerülnek a piacra…

A résztvevőknek lehetősége volt megismerni a különböző drogcsoportokat és azok hatásait a központi idegrendszerre. Az új pszichoaktív szerek különösen kiemelt figyelmet kaptak, mivel gyakran erősebb hatásokat váltanak ki, és nem szerepelnek a hagyományos tiltólistákon. E miatt felismerhetetlen és kiszámíthatatlan tüneteket produkálnak, így még veszélyesebbek.

Dr. Gaal Szabolcs, ügyvéd a jogi következményekre is kitért, rávilágítva arra, hogy a drogfogyasztás nemcsak egészségügyi kockázatokat hordoz, hanem komoly jogi következményekkel is járhat. Ez abban nyújtott segítséget a résztvevőknek, hogy ők is könnyebben tájékoztatni tudják a fiatalokat erről. Sokszor az ilyen fajta külső nyomás már önmagában képes lebeszélni őket arról, hogy a drogokhoz nyúljanak.

Arra külön kitért, hogy a szigorú szabályok mellett a pedagógusoknak és szülőknek van lehetősége és felelőssége abban, hogy első sorban megértéssel és partneri hozzáállással igyekezzenek segíteni az adott fiatalnak.

Mit lehet tenni? 

Németh Gergő, a Drogmentes Világért Alapítvány elnöke hangsúlyozta, milyen fontos a megelőzés, valamint a szülők és pedagógusok szerepe ezen a területen.

Kiemelte, hogy a fiatalokkal való közvetlen kommunikáció és az őszinteség elengedhetetlen. Elmondta, hogy a szülőknek és pedagógusoknak oda kell figyelni a gyerekekre, és közösen kell dolgozniuk a drogprevencióban.

Hogyan lehet hatékonyan kommunikálni a gyerekekkel a drogokról anélkül, hogy hiteltelen lennénk? Gergő nagyon sok gyakorlati tippet és kommunikációs technikát javasolt, amiket történetekkel is alátámasztott. Az előadás hasznosságát hűen tükrözte azt azt követő vastaps is.

Ezt követően az alapítvány elnöke még bemutatta a tájékoztató füzeteket, amikkel könnyebben és gyorsabban átadhatóak az igaz adatok a fiatalok számára.

A rendezvényen Fazekas Tamás is előadott, aki közel 20.000 embernek tartott már előadásokat a drogfogyasztás megelőzéséről.

Prezentációjában számos illusztrációt hozott, amelyekben bemutatta az ismertebb és kevésbé ismertebb szerek megjelenési formáit. Hetente újabb és újabb drogfajták jelennek meg, amelyek követése szinte lehetetlen.

Éppen ezért olyan gyakorlati példákat is hozott, amelyekkel könnyen felismerhető a kábítószer fogyasztás. Ezek a sokszor ártalmatlannak tűnő jelek sokat segíthetnek a gyermekekkel foglalkozó szakembereknek és szülőknek a probléma felismerésében.

Dr. Tápai Mária, az integratív megoldások szakorvosa, a drogproblémák kezeléséről beszélt. Kiemelte, hogy minden ember máshogy reagál ezekre a szerekre, így sajnos még kiszámíthatatlanabb, hogy mit okoznak egy-egy személynél.

Részletesen ismertette, hogy a különböző drogok milyen hosszú távú hatásokkal járhatnak, és milyen lépéseket lehet tenni, ha valaki azonnali segítségre szorul, mert már bekövetkezett a baj.

A történetekkel megfűszerezett előadások során a jelenlévők első kézből hallhatták, hogy a drogprobléma milyen súlyos következményekkel járhat, és hogyan lehet ezt megfelelően megelőzni és kezelni.

Az előadásokat követő kérdezz-felelek résznél csak úgy záporoztak a kérdések a szakértők felé. Ráadásul az egyik résztvevő a kérdését követően már egy jövő évi konferenciára is meghívta a Drogmentes Világért Alapítványt.


Ebből is látszik, hogy az eseményen olyan segítők vettek részt, akik azért érkeztek, hogy valódi változást érjenek el a drogok elleni küzdelemben.
A jelenlévők sok hasznos információval gazdagodtak, és mindannyian elkötelezetten tértek haza, hogy saját közösségeikben is tegyenek a drogprobléma ellen.


A konferencia egyértelművé tette, hogy bár a drogprobléma összetett és globális jelenség, az összefogás és a kitartó munka révén minden egyes élet segítése lehetséges és ez a közös cél.


Reménykedjünk benne, hogy az ilyen események hozzájárulnak a társadalmi tudatosság növeléséhez és a megelőző intézkedések erősítéséhez.

Egy füzet fogja megváltani a világot?

Egy füzet fogja megváltani a világot?

Egy füzet fogja megváltani a világot?Többek között az ilyen történetekért dolgozik a Drogmentes Világért Alapítvány minden munkatársa:A Bűncselekmények áldozatainak világnapja alkalmából idén is...